Strona poświęcona pamięci Andrzeja Hałacińskiego
Andrzej Tadeusz Hałaciński ps. „Rogoziński” – polski urzędnik, dyplomata, poeta, starosta, notariusz,autor słów pieśni My, Pierwsza Brygada, legionista,podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari,ofiara zbrodni katyńskiej.

Wykształcenie

Działalność
Wojskowa

Młodość

Biografia

Narodziny

Śmierć

Działalność
Literacka

Rodzina

Jeśli to widzisz to znaczy ze to błąd lub po prostu jesteś programistą. :)

Krzyż Niepodległości

Krzyż i Medal Niepodległości zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 r. o Krzyżu i Medalu Niepodległości, jego celem było odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918 – 1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski. (art.1). Krzyż i Medal Niepodległości miał charakter odznaczenia wojskowego.

Mapa miejsc zwiazanych z Andrzejem Hałacińskim

Korekcja Błędów - Mapa nie dostępna.

Zbrodnia katyńska

Zbrodnia kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstw, dokonana przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Kolejne Wspomnienia już wkrótce
Kolejne Wspomnienia już wkrótce
Kolejne Wspomnienia już wkrótce
Kolejne Wspomnienia już wkrótce

Krótki film o Andrzeju Hałacińskim

Konkurs Edukacyjny - część II

Niezwyciężeni 1918

Ofiary totalitaryzmów

Odznaczeni Krzyżem oraz Medalem Niepodległości

Wiecej informaji: niezwyciezeni1918-2018.pl

Konkurs

"Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów." jest konkursem edukacyjnym upamiętniającym osoby uhonorowane Krzyżem bądź Medalem Niepodległości.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs skierowany jest do młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół polonijnych, członków organizacji młodzieżowych.

O Nas

Ładowanie zdjęcia...